ראשי
יהדות
הבא להיטהר, מסייעין אותו מן השמיים - פרשת ויחי

הבא להיטהר, מסייעין אותו מן השמיים - פרשת ויחי

טור שבועי לפרשת 'ויחי', מאת: שלמה זלמן סיונוב, חבר מועצת העיר- אור יהודה

הבא להיטהר, מסייעין אותו מן השמיים -  פרשת ויחי

"בֵּן פֹּרָת יוֹסֵף בֵּן פֹּרָת עֲלֵי עָיִן בָּנוֹת צָעֲדָה עֲלֵי שׁוּר"

יוסף הצדיק זוכה מאביו לברכה מיוחדת שלא ישלוט בזרעו עין הרע, ואף כשברך את בניו של יוסף מנשה ואפרים, ברכם כדגים שאין עין הרע שולטת בהם. מה מיוחד דווקא אצל יוסף אשר זכה לברכה הנפלאה הזו שעין הרע לא יכולה לשלוט בו ובזרעו, הרי גם האחים צרכים ברכה וסגולה לשמירת העין?

אלא המדרש מבאר: שזמן שיוסף נמלך להיות מושל על ארץ מצריים, עשו לו טקס המלכה לנשיאות בכיכר העיר. בהשתתפות פרעה, החרטומים, השגרירים, השרים, העם המצרי... והנה בנות מצריים 'הפרוצות' נסו 'לגרות' את תשומת ליבו של יוסף ע"י כל מיני גירויים של: הופעות, תלבושות, 'פאות' , 'איפור', בושם, וכו. שייתן מבט בם שיוכלו לעשות איתו 'סלפי'. עוברות הלוך ושוב על יד יוסף בכדי שיסתכל עליהם... אפילו היו מוכנות לזרוק את תכשיטיהם וטבעותיהם על יוסף, רק כדי שייתן חיוך קל, או אפילו נפנוף ביד לשלום.
אבל שום דבר לא עוזר להם! יוסף הצדיק 'והגיבור', בשום אופן לא הרים את מבטו... שומר על עיניו כמו "ברזל" יוסף משפיל עצמו פעם אחר פעם, מתרחק מהכבוד וזוכר תמיד שהקדוש ברוך הוא נמצא מעליו.

ולכאורה- פלא פלאים! הרי יוסף היה לו יופי יוצא דופן והצלחה בכל מעשי ידיו. נתנו לו תאוות ויצרים על 'מגש של זהב', ובכל זאת יוסף מצליח להתגבר ולשלוט על 'כוחות הנפש' שלו! מסיח דעתו מהם ולא מתקרב בכלל לתחום הזה של... כי זהו "דרך ללא מוצא", לכן ברור שדווקא יוסף הצדיק ש'הצליח' לעבור את כל הניסיונות והפיתויים ולשמור על עיניו מבלי להתלכלך בכל הלכלוך 'והזוהמה' הזאת. לשם כך דווקא  יוסף זכה למידה כנגד מידה לברכת "פן פורת יוסף בן פורת עלי עין...

ואולם כאן בא אדם "המודרני", ואינו מסוגל לעכל את הדברים: הייתכן?!..וכי יעלה על הדעת שאפשר להשקיט יצרים בוערים? הרי כמו שאת יצר 'תאוות האכילה' אי אפשר להשקיט אותו סתם ככה ע"י שנתעלם ממנו, וזאת משום שהרעב בגוף האדם היא עובדה מציאותית שקיימת בתוכנו, ואי אפשר להתעלם ממנה! כך גם לגבי יצר 'תאוות הנשים' זוהי עובדה מציאותית שקיימת באדם ואי אפשר להשקיט אותה סתם ככה, ובפרט שיצר זה הוא מהדברים החזקים ביותר "שזורם" לאדם בתוך הדם, והוא בוער לו כמו "אש בנעורת". ואם כן מהי הפתרון 'להרגיע' את היצר בכך שלא נתייחס אליו?

אלא הסוד המדהים שמגלים לנו חז"ל: "מרעיבו – שבע"! כלומר, השתקת היצר נעשית דווקא ע"י הרעבתו! דווקא הסחת הדעת ממנו גורמת להחלשתו! אל תגרה את עצמך לא בתמונות, לא בסרטים, ולא בצבעוני, ולא בהסתכלות על... ואז תראה איך שהכל מתחיל להירגע אצלך וכל היצרים לאט לאט 'דועכים' ונחלשים עד לאפס!

דעו לכם אחים יקרים: שיהודי שרוצה להתקדש, רוצה להתחזק ו"לנקות" את מוחו מכל מיני מחשבות והרהורים רעים, רוצה לחיות כמו "גדול" מבלי להתלכלך, עליו לקחת היטב בחשבון שהמאבק והניסיונות שיהיו לו יהיו קשים. הוא יצטרך להתמודד מול ויתורים קשים על הנאות הרחוב, הוא יצטרך להתמודד מול מלחמה פנימית קשה, אבל "הבא להיטהר מסייעין לו מן השמיים"! ורק כך נוכל לבנות בעתיד את 'חיי הנישואים' שלנו עם טוהר בלב וטוהר בנשמה. ואולי אם זכינו וזיכנו שיהודי יתעורר לשמור אפילו פעם אחת על קדושת גופו- והיה זה שכרינו מכל עמלינו!

שלום רב

הנך נכנס למדור בו יופיעו תמונות נשים

חזרה לדף הביתאני אשה המשך לדף המבוקש