ראשי
יהדות
'טור אישי'- פרשת "יתרו"

'טור אישי'- פרשת "יתרו"

כולנו מצטרפים לקריאת- "נעשה ונשמע" מאת: שלמה זלמן סיונוב, חבר מועצת העיר- אור יהודה.

'טור אישי'- פרשת "יתרו"

לפני כ – 3300 שנה, בשנת 2,448 לבריאת העולם 50 יום לאחר שיצאו ממצרים, אירע 'אירוע היסטורי' נדיר ביותר: בשעה 05:00 לפנות בוקר, מיד עם הנץ החמה, כל כדור הארץ כולו השתתק! כל 'הבעלי חיים' נשתתקו, כל מערכת הבריאה "קרסה" מתפקודה , כולם היו "מאובנים" מרוב התפעלות והתרגשות. גם רקיע השמים "נפתח" לשניים, ופתאום כל הבריאה כולה ראתה 7 עולמות, ו-7 רקיעים, ומעל כולם ראו את כבודו של הקב"ה שכולו מראה אש נורא! ובמעמד אדיר וקדוש זה שהיה בהר סיני, בני ישראל הסכימו לקבל עליהם את התורה הקדושה! הם הכריזו והצהירו פה אחד: "נעשה ונשמע"! באש ובמים- נלך בדרך תורתנו!

ואולם לכאורה 'הצהרה' זאת של "נעשה ונשמע" היא נגד כל 'היגיון אנושי'! היא נשמעת 'מוגזמת', ואולי אפילו 'פזיזה' מידי! הרי תורה כזאת אדירה וענקית, כבדה וקשה מאוד, אין שום כלי בעולם שיכול למדוד את היקף התורה, ואת כל ה"הר" הענק והכבד הזה בני ישראל לקחו על עצמם , והצהירו "נעשה ונשמע"! מתוך דעה צלולה ורצון עצמי! הרי זה ממש לא יאומן!...הרי אפילו לפני שאדם הולך לישא אישה הוא מברר וחוקר עליה מאה ואחד פעם! ואילו כאן, שבני ישראל הולכים ל"התחתן" עם התורה, שתחייב לא רק אותם אלא גם את בניהם וצאצאיהם לאורך כל הדורות- וכי לא צריך לברר ולחקור על זה לפחות כמו שנושאים אישה?! האם ראיתם פעם אדם, שחותם על "חוזה", ואח"כ "נזכר" פתאום לשאול את עצמו: רק רגע! בעצם על מה חתמתי מקודם? על מה התחייבתי?! הרי אדם כזה הוא נחשב ממש למשוגע. אדם 'נורמלי', קודם כל מסתכל מה כתוב בחוזה , קורא היטב את "האותיות הקטנות"  שבו, ורק אז הוא חותם על החוזה! ואילו במעמד הר סיני קודם כל אמרנו נעשה, כלומר, חתמנו על החוזה, והתחייבנו ב'עניים עצומות', ורק אח"כ אמרנו "נשמע" הרי זה נגד כל כללי ההיגיון!

אלא אחים יקרים! במעמד הר סיני, בני ישראל כרתו עם בורא עולם לא איזה "חוזה שותפות", ולא "שטר מקח", וגם לא איזה שהוא "הסכם בוררות", אלא במעמד הר סיני נכרת כאן ברית עמוקה וקשר נפשי של אבא – לבן! בני ישראל קיבלו את הקב"ה בתור ה"אבא" הפרטי שלהם, והקב"ה קיבל את בני ישראל בתור "הבן היחיד" שלו! זאת "הברית" שהייתה במעמד הר סיני! ברית אהבה של אבא לבן שאינה מתנתקת לנצח!
ולכן בני ישראל היו מוכנים להתחייב מראש, ולתת את הכל בשביל בורא עולם! כל מה שהוא יבקש, ללא שום שאלות ותנאים, ואפילו אם הוא יבקש את החיים שלהם גם את זה הם היו מוכנים לתת לו. ולמה? בגלל שמרגע זה הקב"ה הפך להיות ה"אבא" הפרטי שלנו ומה לא נותנים עבור האבא?...הכל!!! כיוון שאין אבא שאינו רוצה בטובת ילדיו,  ולכן בני ישראל היו מוכנים לחתום ב"עניים עצומות" על הכל למען האבא שאוהב אותם! לזרוק את 'השכל' בצד, ולתת את כל רגש האהבה לבורא עולם, ובאמת שלאורך כל הדורות ראינו זאת, איך שיהודים היו מוכנים למסור נפש וללכת "באש ובמים" לכבודו של הקב"ה! הם עמדו בכל הניסיונות הקשים, והכל מכח אותה קבלה נחושה וחזקה, שנשמתם הכריזה בהר סיני: "נעשה ונשמע"!

והדברים מתבטאים למעשה, בחיי היום יום שלנו: לפעמים האישה יודעת שהבגדים שהיא לובשת פחות צנועים, בכל זאת היא מוכנה להקריב אפילו משהו קטן מרצונותיה- כדי למעט בחילול שם שמים. אומנם נכון שזה קשה, ואפילו קשה מאוד! לפי שהיצר הרע שולט על כל איברנו והיצר הטוב יושב "בצד", ודומה כמי שהוא חבוש "בבית האסורים"!
אבל מה?...אדם צריך להיות 'פיקח', ולהתחיל לעבוד עם זה ב"הדרגה", היום- לשבור 'רצון עצמי', מחר- לשבור עוד 'תאווה', מחרתיים- לשבור עוד 'גירוי', וכך, אט אט נטהר את נשמתנו, ואז פתאום נגלה, איך שפורצים מתוכנו 'געגועים' עזים של הנשמה, שמשתוקקת לשוב ולקרוא את אותה קריאת זעקה, שנזעקה מפי כל נשמות עם ישראל: "נעשה ונשמע"! בלי חשבונות, בלי 'שכל' ובלי "אינטרסים אישיים", ללכת אחרי הקב"ה "בעניים עצומות" ולהקריב לעמנו את הכל, וגם כשזה בא על חשבון החיים הפרטיים שלנו.

שלכם תמיד, שלמה זלמן סויונוב, חבר מועצה ונציג ש"ס באור יהודה

שלום רב

הנך נכנס למדור בו יופיעו תמונות נשים

חזרה לדף הביתאני אשה המשך לדף המבוקש