ראשי
יהדות
האם מותר לשים תמונה של הנפטר על המצבה?

האם מותר לשים תמונה של הנפטר על המצבה?

האם לצורת המצבה יש השפעה על הנפטר בעולם האמת ומהם ההיבטים ההילכתיים וההשקפתיים בנושא

האם מותר לשים תמונה של הנפטר על המצבה?

שאלה: האם מותר לשים תמונה של הנפטר על המצבה?

תשובה: ראשית עלינו לדעת שאנחנו מאמינים בהשראת הנפש, והמצבה משמשת כבית לנפש הנפטר. ולכן נוהגים לנשק את המצבה כדבר קדוש שהיא משכן לנפש.

כמו כן, כיון שמתפללים על יד המצבה, ואומרים פרקי תהלים, משניות וקטעי זוהר וקדיש, וכמו שבבית הכנסת אסור להתפלל לפני תמונה, כך אסור בבית העלמין להתפלל בפני התמונה.

יתרה מכך, שאנשים חיים תמיד בהישגיות וראוותנות, אחד עושה תמונה בשחור לבן, השני עושה תמונה צבעונית, השלישי בצורה בולטת, והרביעי כבר יעשה אנדרטה מדיוקנו של קרובו ויעמידו כמו פסל על המצבה, ולכן צריכים להיזהר מאוד בדבר זה, ולא לפרוץ גדר.

וכך מובא בספרי ההלכה והפוסקים, ככל שהמצבה היא פשוטה, כך עושה נחת רוח לנשמת הנפטר. וכך אנו רואים את מצבותיהם של גדולי הרבנים, שבנויים בצורה הכי פשוטה, ואפילו לא כתוב עליהם שבחים גדולים, רק פה נטמן פלוני בן פלוני ע"ה.

כיוון שהמצבה היא בית לנפש, יש נוהגים לעשותה ככסא, ויש שעושים אותה כמו מיטה עם כרית, אלו ואלו דברי אלוקים חיים.

אני רוצה להתייחס בעניין הנחת התמונה על המצבה, מנקודת מבט רעיונית:

אם אבקש ממכם לדמיין לי את אבות הקדושים, בוודאי שיהיה לכם קשה, כי מול עיניכם עומדת דמות ענקית, שקשה אפילו לאמוד אותה מרוב גדולתה.

כעת, תארו לכם אם היה תמונה של אברהם אבינו על הקבר, איך הייתה ההסתכלות שלכם בעמדכם במערת המכפלה, בוודאי שעוצמת הגדולה היית יורדת אוטומטית,והייתם מתייחסים לאברהם אבינו כאל אדם רגיל.

כך למעשה, אדם שמגיע לקברי אבותיו, ברגע שאין תמונה, ההתייחסות שלו לנפש הנפטר השורה במקום, כאל דבר עצום ונשגב, הוא מתייחס לנשמה הענקית, ומתחבר במחשבתו לדמות הרוחנית. ובאמת אם נבקש ממנו לומר כמה מילים על הנפטר, הוא יפתח בדברי שבח, ויצייר אותו כאחד הענקים והגדולים שהיו מאז ומעולם. לעומת זאת, ברגע שיש תמונה על המצבה, המח של האדם מתייחס לתמונה כאל אדם מן השורה, הוא רואה בתמונה את הנפטר, ומתייחס לחיוך הגשמי שלו, על הגובה שלו, על מבנה העניים או הכובע, דבר שמוריד ומקטין את הערך הרוחני וגדולתו האמתית של הנשמה בעיני הרואים.

שלום רב

הנך נכנס למדור בו יופיעו תמונות נשים

חזרה לדף הביתאני אשה המשך לדף המבוקש