ראשי
יהדות
איך מצליחים לרסן את "החיה המסוכנת"?

איך מצליחים לרסן את "החיה המסוכנת"?

להצליח להתגבר על היצר - זה לא משאלה זו עבודה: מאת שלמה זלמן סיונוב

איך מצליחים לרסן את "החיה המסוכנת"?

התורה מספרת, שיוסף הצדיק היה בבית פוטיפר, שהיה 'שר הטבחים' של המלך, ואשת פוטיפר-הייתה אשת שר המלך, והיא בתור אישה 'גבירה' עשירה, לא היה לה שום דבר! מהבוקר עד הערב- היה לה רק דבר אחד בראש: "היא הייתה עומדת מול המראה, וכל היום רק מתלבשת 'ומתיפת'! ועד כדי כך- שהייתה לה "מלתחה" שלמה של בגדים, והיא הייתה מחליפה שלושה סוגי בגדים במשך שלוש פעמים ביום! בבוקר הייתה מחליפה 'הופעה', בצהריים הייתה מחליפה 'הופעה', ובערב הייתה שוב פעם מחליפה 'הופעה'!!! ועוברת הלוך ושוב על יד יוסף. ויוסף היה 'גיבור' וצדיק, בשום אופן לא הרים את העיניים להסתכל עליה...שום דבר לא עזר לה!

שנה שלמה שהאישה 'הטמאה' הזאת מנסה "לגרות" ולמשוך את יוסף ע"י כל מיני 'גירויים' של : הופעות, תלבושות, 'פאות', 'איפור', 'בישום'... ושום דבר לא עזר לה! יוסף הצדיק שומר על עיניו כמו "ברזל"! אז מה עשתה אותה 'פרוצה'? כשראתה שזה לא הולך "בטובות" ע"י פיתויים- אז היא באה בכוח "ותתפסהו בבגדו"! בלי רמזים, בלי הופעות, ובלי 'התחכמויות' אלא "דוגרי". ואז, שיוסף ראה שהוא נמצא על פתח 'סף התהום' הוא התחיל פתאום "להצטדק" בפניה: שאם ח"ו הוא יחטא -הרי הוא 'בוגד' באדונו! שהרי פוטיפר מינה אותו "לבעל הבית" על כל ביתו, וכל ההבדל היחיד שמבדיל ביני לבין פוטיפר זה רק את, באשר את אשתו! ואם כן אין זה מן "הנימוס", "והיושר", "וההגינות" שאני ילך ויכפור בטובה ובכל "האמון" שבעליך נתן בי!

עד כאן הכל טוב ויפה! שכנוע ממש "מוסרי" וצודק! ואולם יוסף לא מסתפק בשכנוע 'המוסרי' הזה, אלא הוא עוד מוסיף ואומר: "שאם אני יבגוד באדוני- אז "וחטאתי לאלוקים"! ולכאורה-פלא פלאים! מה הקשר? הרי אם יוסף 'בוגד' באדונו- אז הוא חוטא כאן לפוטיפר! והיה צריך לאמר: "וחטאתי לפוטיפר"! ואיך פתאום יוסף הכניס כאן את האלוקים?!..

אלא יוסף הצדיק הכיר היטב את 'כוחות הנפש' ששולטים באדם: אם האלוקים לא היה מעורב כאן בכל התמונה -אז יוסף באמת היה הולך וחוטא...אה!.. אבל זה "לא יפה" וזה "לא נימוסי" וזה לא "הכרת הטוב" לפוטיפר, וזה "בגידה באמון"... הכל טוב ויפה אבל רק עד... שמגיע התאווה! ברגע שיש את 'התאווה' מול העיניים-אז כל "הנימוס" מתנפץ לרסיסים, וכל "ההגינות" "והיושר" נמחקים מיד מהראש! יש תאווה, יש משיכה, יש יצרים חזקים, 'והטבע הבהמי' מושך את האדם לרוץ "על ארבע" אחרי תאוותו... האדם עוד יהיה מסוגל להיכנס אפילו 'בתוך קיר', ובתוך 'עמוד חשמל', מרוב "הלהיטות" אחר תאוותו... שום 'שכל' ושום 'היגיון' שבעולם לא יעצור אותו!!! רק הציווי האלוקי של "וחטאתי לאלוקים" זה רק מה שיכול לעצור את 'הטבע הבהמי' של האדם! וכל הטענות כביכול של להיות אדם "כנה" "ומוסרי" "ואמיתי", הכל "בלוף" אחד גדול. תלבושת אחת 'לא צנועה' כבר אתה 'אבוד' מכל "האידאולוגיה" שלך! אתה תרוץ כמו 'חתול אחר... לא יעזור שם כאן שום "ערכים" ושום "נימוסים"!! רק הפחד הנורא "מחטאתי לאלוקים" זה מה שנתן ליוסף את הכוחות האדירים לשמור על הקדושה!!!

אתם שומעים?...אם האדם לא מערב את האלוקים בתוך כל 'התאוות' שלו- אז הוא מסוגל לעבור על העבירות שבתורה, כיוון שרק האיסור האלוקי מסוגל 'לרסן' את האדם "מהג'ונגל החייתי" שטבוע בו! שום "נימוק מוסרי" אחר לא!! "נימוסים" "ואידיאולוגיות" שלומדים 'באוניברסיטה' יכולים רק "לאלף" את האדם שיתנהג כלפי חוץ יפה.. אבל בשעת 'ניסיון' החתול ירוץ "על ארבע". אבל "נימוסים" של 'התורה הקדושה' הם לא רק "מאלפים" אלא הם 'מחנכים' את האדם לדעת איך להתנהג גם כשהוא נמצא לבד! בחדרי חדרים...הם 'מעדנים' את הנפש של האדם 'ומזככים' אותה!

שלום רב

הנך נכנס למדור בו יופיעו תמונות נשים

חזרה לדף הביתאני אשה המשך לדף המבוקש